Віталій Ярема: безкарність та непрофесіоналізм правоохоронців – причини погромів таборів ромів

Конфліктні ситуації з представниками ромської громади виникають через безкарність. Таку думку в ефірі “телеканалу 112” заявив заслужений юрист України, колишній Генеральний прокурор Віталій Ярема, пише 1News.

Коментуючи погром табору ромів у Львові, який стався в ніч на 24 червня, Ярема зазначив, що у попередніх прикладах таких погромів, зокрема у Києві на Лисій Горі (табір розгромила націоналістична організація «С14» – ред. 1News) не було жодних покарань і відповідно це могло спровокувати інші побідні випадки.

«Я би розглядав в першу чергу юридичну складову. В кримінальному праві є принцип невідворотності покарання. Тобто кожна особа повинна нести покарання за вчинене діяння і це покарання повинно відповідати ступеню тяжкості. Скажіть, чи є в нас приклади покарання за попередні аналогічні злочини? Безкарність – це одна з причин того, що погроми продовжуються», – зазначив він.

Окремо Віталій Ярема звернув увагу, що в погромах табору ромів у Львові брала участь велика кількість неповнолітніх. «Це показує надзвичайно низький рівень соціальної виховної роботи, в тому числі і з боку педагогічних колективів. Адже за наявною інформацією це була якась неформальна незареєстрована громадська організація «Тверезі і злі». І мабуть вчителі та батьки знали про те, що ця організація існує і її спрямування крайнє націоналістичне, що вони здібні вчиняти такі правопорушення. Для того, щоб попередити ці правопорушення,  нам потрібно показувати суспільству, що за вчинення таких дій наступає відповідальність. А цього немає», – додав він.

Ще однією з причин, яка може провокувати людей на насильство, на думку Віталія Яреми, може бути неефективність роботи реформованих правоохоронних органів. «В нас відбулась так звана реформа правоохоронних органів, яка не призвела до позитивних результатів, а навпаки… Основне питання це безпека громадян і правопорядок в державі. Чи спроможні сьогодні правоохоронні органи забезпечити правовий порядок? Цей приклад у Львові й інші у місті Києві, в тому числі і на мітингах, показують, що поки що правоохоронні органи неспроможні. Реформа передбачала люстрацію основних професіоналів, яких звільнили на пенсію. А набрали абсолютно непрофесійних людей, які сьогодні забезпечують правопорядок, проте неспроможні вистояти проти тієї злочинності, яка сьогодні в Україні виникла», – зазначив він.

Нагадаємо, в ніч на 24 червня під Львовом група підлітків під керівництвом 20-річного організатора напала на ромський табір. Внаслідок таких дій 24-річний ром отримав численні ножові поранення, згодом він помер. Ще троє осіб, серед яких 10-річний хлопчик, 19-річний юнак та 30-річна жінка отримали тілесні ушкодження. Двом неповнолітнім нападникам суд уже обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права застави.

26 червня глава Національної поліції Сергій Князєв повідомив, що встановлено 14 осіб, яких підозрюють у нападі на ромське поселення у Львові. За його словами, 20-річний організатор нападу роздав неповнолітнім різні знаряддя, зокрема – комусь молоток, комусь – трубу та зазначив, що у них чотири хвилини на захоплення наметів ромського поселення.

«На сьогоднішній момент маємо 14 осіб, які підозрюються у вчиненні цього правопорушення. Вісьмох осіб поліція затримала відразу», – зазначив Князєв.

В свою чергу Мішель Ніколетті, віце-президент ПАРЄ засудив випадок жорстокого розгрому табору ромів у Львові і заявив: «Влада (України – ред.) повинна дати чіткий сигнал про те, що немає безкарності за таке огидне насильство стосовно ромів».

Поділитись:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *